Przejdź do treści

CERTYFIKAT ENERGETYCZNY 24

Kara za brak świadectwa charakterystyki energetycznego.

Zgodnie z unijnymi przepisami oraz ustawy z dnia 7 Października 2022 roku o zmianie ustawy o charakterystyce energetycznej budynków, każdy sprzedawany lub wynajmowany budynek musi posiadać świadectwo charakterystyki energetycznej (Energy Performance Certificate) w celu wykazania efektywności energetycznej budynku.

W Polsce brak świadectwa charakterystyki energetycznej może skutkować zgodnie z prawem wysokimi karami pieniężnymi. Od Kwietnia 2023 roku zgodnie z obowiązującymi przepisami, za brak ważnego świadectwa charakterystyki energetycznej grozi kara pieniężna do 5000 zł, jednak wysokość górnego limitu kary ma zostać zniesiona. Dodatkowo, jeśli właściciele nie uzyskają go w ciągu trzech miesięcy od powiadomienia o obowiązku, mogą zostać ukarani dodatkowymi grzywnami, a nawet zarzutami karnymi w zależności od wagi naruszenia.

Oczywiście posiadanie Świadectwa jest niezbędne dla właścicieli nieruchomości w Polsce, którzy chcą uniknąć problemów prawnych. Nie tylko może to uchronić ich przed potencjalnymi grzywnami i zarzutami karnymi, ale także pomaga zapewnić, że ich nieruchomości są tak energooszczędne, jak to tylko możliwe – co często może prowadzić do znacznych długoterminowych oszczędności na rachunkach za media jak również do wzrostu wartości energooszczędnej nieruchomości.

Obecnie posiadanie świadectwa charakterystyki energetycznej nieruchomości jest obowiązkowe dla:

– Sprzedaży / Kupna nieruchomości

– Wynajmu/ Dzierżawy

– Termomodernizacji

– Dużych prac remontowych

– Budynków zbudowanych przed 2009 rokiem, nie posiadających Świadectwa

Dodatkowym wymogiem w ofertach Najmu bądź sprzedaży od kwietnia 2023 roku będzie obowiązek podawania poniższych informacji:

W ogłoszeniach o sprzedaży lub najmie budynku lub jego części (gdy dla budynku zostało już sporządzone świadectwo charakterystyki energetycznej) trzeba będzie podać:

– wskaźnik rocznego zapotrzebowania na energię końcową,

– wskaźnik rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną,

– wskaźnik rocznego zapotrzebowania na energię użytkową,

– udział odnawialnych źródeł energii w rocznym zapotrzebowaniu na energię końcową,

– jednostkową wielkość emisji CO2.

Niezależnie od tego, czy jesteś właścicielem nieruchomości, czy po prostu kimś, kto chce wynająć nieruchomość, upewnij się, że rozumiesz swoje obowiązki związane z uzyskaniem świadectwa charakterystyki energetycznej. Może to zaoszczędzić Ci wielu kłopotów i pieniędzy !

Certyfikat energetyczny 24

Ostatnio zamówiło u nas:

45 osób

Masz pytania?